News   /   Ustad dərs – 1 və 2 müdavimləri
8 – 9 iyun tarixlərində “Gənc Xarici dil Müəllimləri Birliyi”-nin təklifi əsasında “Imperial English Azerbaijan” şirkəti tərəfindən Azərbaycanın bütün orta təhsil müəssisələrinin gənc ingilis dili müəllimləri üçün “Şagirdləri ingilis dilini dinləməyə və ingilis dilində danışmağa həvəsləndirməyin ən yaxşı üsulları (“Best methods to motivate students to speak English” and "Best ways to improve English listening skills") ” mövzusunda ikigünlük ödənişsiz onlayn təlim təşkil edilmişdir.
Təlim yeni innovativ metodologiyaların, yanaşmaların, pedaqogika və qiymətləndirmələrin tətbiqi baxımından orta ümümtəhsil məktəblərində təhsil alan yuxarı sinif şagirdlərinin ingilis dili dinləmə və danışıq bacarıqlarının daha da inkişaf etdirilməsi məqsədiylə ingilis dili fənnini tədris edən müəllimlər üçün xüsusi olaraq hazırlanmışdı.
Təlimi giriş sözü ilə açan “Imperial English United Kingdom” şirkətinin direktoru, “Leicester” Universitetinin professoru cənab Govind Desai azərbaycanlı gənc ingilis dili müəllimləri ilə görüşməkdən məmnunluq hissi duyduğunu bildirərək, “Imperial English United Kingdom” şirkətinin tarixi və fəaliyyəti haqqında geniş məlumat vermişdir. Ənənəvi təhsilin rəqəmsal təhsillə əvəzləndiyi müasir zamanda bu modelin gələcəyə yönəlik təhsil modeli olduğunu vurğulayan professor Çin, Myammar, Braziliya, Misir, Qətər, Küveyt, Səudiyyə Ərəbistanı kimi ölkələrlə yanaşı Azərbaycanda da ingilis dili müəllimlərinin ingilis dili bilik səviyyələrinin və tədris bacarıqlarının inkişafında maraqlı olduqlarını və bunun üçün lazımi dəstəyi verməyə hazır olduqlarını bildirmişdir.
“Imperial English United Kingdom” şirkətinin Tədris Departamentinin rəhbəri, “Birmingham” Kollecinin direktor müavini Rafael Salquero öz növbəsində çıxış edərək bugünkü zamanda ingilis dilinin beynəlxalq səviyyədə ünsiyyət vasitəsi kimi əhəmiyyətindən, müxtəlif ölkələrdən olan xarici dil müəllimləri ilə bir araya gəlməyin üstünlüklərindən danışmış, gənc ingilis dili müəllimlərinin intonasiya və vurğuya xüsusi önəm verməsinin, danışıqlarında “prasal verbs” və “idioms”-lardan daha çox istifadə etməsinin vacibliyini vurğulayaraq müəllimlik təcrübəsini bölüşmüşdür. Cənab Rafael Salquero Azərbaycana, onun tarixinə və mədəniyyətinə olan maraq və heyranlığını da gizlətməmişdir.
İki günlük təlimin əsas moderatoru “Imperial English United Kingdom” şirkətinin beynəlxalq təlimçisi Daniella Mundy təlimin ilk günü "Şagirdləri ingiliscə danışmağa həvəsləndirməyin ən yaxşı üsulları" mövzusunda maraqlı interaktiv seminar təqdim etmişdir. Maraqlı sinif mühitində və sinifdənkənar dil təcrübəsinin təşviqi istiqamətində müxtəlif əyləncəli fəaliyyət və texnologiya vasitələrini təqdim edən təlimçi azərbaycanlı müəllimlərlə “Bingoo”, “Jambord”, “Jam box”, “Number box”, “Freeze frame”, “Padlet”, “Vocaroo”, “Trigger”, “Information Gap”, “Cheese rolling”, “Brilliant”, “Filling gaps”, “Unscrabled words” və s. kimi metodlarla bağlı əyani nümunələrini bölüşmüşdür. Təlimin ikinci günü "İngilis dili dinləmə bacarıqlarını inkişaf etdirməyin ən yaxşı yolları" mövzusunda növbəti seminarını təqdim edən xanım təlimçi fərqli vurğuların dinlənməsi, sinifdənkənar hərtərəfli dinləmə, dinləməni başa düşmək və asanlaşdırmaq üçün güclü leksik diapazon yaratma, şagirdlərin dinləmə bacarıqlarını təkmilləşdirmək, şagird müstəqilliyinin yaradılması istiqamətində müxtəlif texnologiyalardan istifadəyə dair öz metod və tövsiyyələrini bölüşmüş, dinləmə zamanı orijinal və orijinal olmayan materiallara diqqət yetirməyin vacibliyini vurğulamış, musiqi və bənzətmələrdən istifadəyə diqqət çəkmişdir.
Ümumilikdə təlimə azərbaycanın 500-dən çox orta təhsil müəssisələrinin ingilis dili müəllimi və ali təhsil müəssisələrində “Xarici-dil (ingilis dili)” fakültəsində müxtəlif kurslar üzrə təhsil alan tələbələr qoşulmuşdur. Təlim proqramını uğurla başa vuran müdavimlər “İmperial English UK” İngiltərə mərkəzi ofisi tərəfindən rəsmi sertifikatla, "Gənc Xarici dil Müəllimləri Birliyi" və "İmperial English Azerbaijan" tərəfindən rəsmi müşayiət məktubu ilə təltif edilmişlər.

News   /   Участники Мастер-класса – 1 и 2
8–9 июня по предложению “Союза Молодых Преподавателей Иностранных Языков” компания “Imperial English Azerbaijan” организовала бесплатный двухдневный семинар для молодых преподавателей английского языка всех средних учебных заведений Азербайджана на тему “Лучшие Способы Мотивировать Студентов Слушать и Говорить По-английски (“Best methods to motivate students to speak English” and "Best ways to improve English listening skills") ”.
Тренинг был специально разработан для учителей, преподающих иностранные языки в средних школах, с целью дальнейшего развития навыков аудирования и разговорной речи на английском языке у старшеклассников с учетом применения новых инновационных методик, подходов, педагогики и оценивания.
Г-н Говинд Десаи, директор “Imperial English United Kingdom”, профессор Университета “Лестер”, открывший тренинг вступительной речью, выразил удовлетворение встречей с молодыми азербайджанскими преподавателями английского языка и дал обширную информацию об истории и деятельности компании “Imperial English United Kingdom”. Подчеркнув, что эта модель является моделью образования, ориентированной на будущее в наше время, когда традиционное образование заменяется цифровым образованием, профессор отметил, что в Азербайджане, так же как и в таких странах, как Китай, Мьянма, Бразилия, Египет, Катар, Кувейт, Саудовская Аравия, учителя английского языка заинтересованы в совершенствовании навыков владения английским языком и педагогических навыков, и в связи с этим выразил готовность оказать для этого необходимую поддержку.
В свою очередь, Рафаэль Сальгуэро – руководитель отдела образования компании “Imperial English United Kingdom”, заместитель директора Бирмингемского Колледжа, рассказал о важности английского языка как средства общения на международном уровне в наше время, о преимуществах языка в налаживании контактов между преподавателями иностранных языков из разных стран, и поделился своим опытом преподавания, подчеркнув важность того, чтобы молодые учителя английского языка уделяли особое внимание интонации и ударению, а также использованию в своих разговорах большого количества фразовых глаголов и идиом. Г-н Рафаэль Сальгуэро не скрывал своего интереса и восхищения Азербайджаном, его историей и культурой.
В первый день тренинга с интересным интерактивным семинаром на тему “Лучшие методы мотивирования учащихся разговаривать на английском языке” выступила основной модератор тренинга – Даниэлла Манди, международный инструктор компании “Imperial English United Kingdom”, представила различные развлекательные мероприятия и технологии в плане продвижения языкового опыта в классе и за его пределами и поделилась с азербайджанскими учителями наглядными примерами таких методов как “Bingoo”, “Jambord”, “Jam box”, “Number box”, “Freeze frame”, “Padlet”, “Vocaroo”, “Trigger”, “Information Gap”, “Cheese rolling”, “Brilliant”, “Filling gaps”, “Unscrabled words”. Во второй день тренинга инструктор представила свой очередной семинар на тему “Лучшие способы улучшить навыки аудирования на английском языке”, поделилась различными методами и технологиями всестороннего аудирования вне класса, аудирования с разными акцентами, создания сильного лексического диапазона для понимания и облегчения аудирования, повышения самостоятельности учащихся и улучшения навыков аудирования, подчеркнула важность обращения внимания на аутентичные и неаутентичные материалы во время прослушивания, а также на использовании музыки и ассоциаций.
В целом в тренинге приняли участие более 500 преподавателей английского языка из общеобразовательных школ Азербайджана и студентов, обучающихся на различных курсах факультета “Иностранный язык (английский)” в высших учебных заведениях. Участники, успешно завершившие программу обучения, были награждены официальным сертификатом головного офиса “Imperial English UK” и официальным сопроводительным письмом “Союза Молодых Преподавателей Иностранных Языков” и “Imperial English Azerbaijan”.