News   /   Ustad dərs – 9 müdavimləri
29 oktyabr tarixində “Imperial English Azerbaijan” şirkəti tərəfindən Azərbaycan Respublikası Prezidenti Cənab İlham Əliyevin 19 mart 2025-ci il tarixində imzaladığı “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında müvafiq Sərəncamına istinad edilərək Böyük Britaniyanın müxtəlif universitetlərinin tanınmış dil mütəxəssisləri tərəfindən beynəlxalq standartlara uyğun olaraq hazırlanmış 18 moduldan ibarət pilot layihənin növbəti sessiyası təşkil edilmişdir.
Sessiya müəllimlərin Süni İntellekt (Sİ) vasitələrindən istifadə etməklə şagirdləri effektiv şəkildə tədrisə cəlb edə bilməsi baxımından “Tələbələrin süni intellektlə cəlbi (Engaging students with Artificial Intelligence)” mövzusunda Birmingem Universitetinin dilçilik və süni intellekt üzrə mütəxəssisi Jake Groves tərəfindən xüsusi olaraq hazırlanmış və sessiyada texnologiyanın dərsləri daha interaktiv, fərdiləşdirilmiş, şagird və tələbələr üçün motivasiyaedici etməklə tədris və öyrənmə prosesini daha da gücləndirə bilməsindən bəhs edilmişdir.
1.    Aidə Hacıbabayeva - Azərbaycan Dillər Universiteti
2.    Aynur Əliyeva - Azərbaycan Dillər Universiteti
3.    Aynur Babayeva - Hazırlıq mərkəzi
4.    Aynurə Əliyeva - Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti
5.    Aysel Həsənova - Milli Avaiasiya Akademiyası
6.    Aysel Məmmədbəyli - Azərbaycan Dillər Universiteti
7.    Aytan İslamlı - Xəzər Universiteti/Milli Avaiasiya Akademiyası
8.    Aytən Zərbəliyeva - Fərdi müəllim
9.    Elnarə Məmmədova - Azərbaycan Dillər Universiteti
10.  Elnarə Balayeva - Abşeron rayon, Xırdalan şəhər 10 nömrəli orta ümumtəhsil məktəbi
11.  Elnarə Rəhimli - Azərbaycan Dillər Universiteti
12.  Fəxriyyə Sadıxova - Azərbaycan Dillər Universiteti
13.  Fidan Əskərova - Azərbaycan Dillər Universiteti
14.  Fidan Bəkirli - Azərbaycan Dillər Universiteti
15.  Gülgün Novruzova - Azərbaycan Dillər Universiteti
16.  Güllü Bayramova - Azərbaycan Dillər Universiteti
17.  Gülmar İsrafilova - Azərbaycan Dillər Universiteti
18.  Gülnar Məlikova - Azərbaycan Dillər Universiteti
19.  Gülnarə Səfərova - Azərbaycan Dillər Universiteti
20.  Gülnarə İskəndərova - Tofiq İsmayılov adına 6 nömrəli məktəb-lisey
21.  Gülnarə Məmmədova - Xəzər Universiteti
22.  Günay İsayeva - Göyçay şəhər Rəsul Rza adına 1 nömrəli orta ümumtəhsil məktəbi
23.  Günay Seyidova - Azərbaycan Dillər Universiteti
24.  Günay Əliyeva - Gəncə Dövlət Universiteti
25.  Günay Süleymanova - Azərbaycan Dillər Universiteti
26.  Günay İmanzadə - Azərbaycan Dillər Universiteti
27.  Günel Tahirova - 90 nömrəli orta ümumtəhsil məktəbi
28.  Günel Əliyeva - Azərbaycan Dillər Universiteti
29.  Gunel Yunusova - Azərbaycan Dillər Universiteti
30.  Həcər Yunusova - Qəbələ rayonu Daşca kənd məktəbi
31.  Cəvahir Yaqubova - Azərbaycan Dillər Universiteti
32.  Kəmalə Əliyeva - Azərbaycan Dillər Universiteti
33.  Xatirə Qocayeva - Azərbaycan Dillər Universiteti
34.  Xəyalə Gəncəliyeva - Sumqayıt şəhəri 16 nömrəli orta ümumtəhsil məktəbi
35.  Könül İbadova - Azərbaycan Dillər Universiteti
36.  Lailə Qədimova - Azərbaycan Dillər Universiteti
37.  Lalə Əsədova - Azərbaycan Dillər Universiteti
38.  Leyla Hüseynova - Azərbaycan Dillər Universiteti
39.  Mətanət Mehdiyeva - Salyan rayonu, Təzəkənd orta məktəbi
40.  Mehriban İbadullayeva - Azərbaycan Dillər Universiteti
41.  Mehriban Məmmədli - Azərbaycan Dillər Universiteti
42.  Mehriban Qasımova - Bakı şəhəri Elçin Mansurov adına 88 nömrəli orta ümumtəhsil məktəbi
43.  Muxtar Hüseynzadə - Azərbaycan Dillər Universiteti
44.  Nadirə Hüseynzadə - Milli Aviasiya Akademiyası
45.  Nərmin Məlikzadə - Azərbaycan Dillər Universiteti
46.  Nurlanə Heybətova - Azərbaycan Dillər Universiteti
47.  Pərvin Zeynalova - Qərbi Kaspi Universiteti
48.  Röya Əliyeva - Azərbaycan Dillər Universiteti
49.  Səbinə Rüstəmova - Azərbaycan Dillər Universiteti
50.  Səxavət Nacıyev - Azərbaycan Dillər Universiteti
51.  Sevinc Hüseynova - Azərbaycan Dillər Universiteti
52.  Sevinc Orucova - Azərbaycan Dillər Universiteti
53.  Sevinc Hüseynova - Azərbaycan Dillər Universiteti
54.  Şəhla Qocayeva - Azərbaycan Dillər Universiteti
55.  Təranə Cabbarlı - Azərbaycan Dillər Universiteti
56.  Ülviyyə Zeynalova - Azərbaycan Dillər Universiteti
57.  Ülviyyə Babayeva - Azərbaycan Dillər Universiteti
58.  Vefa Piriyeva - Azərbaycan Dillər Universiteti
59.  Vüsalə Xıdırova - Azərbaycan Dillər Universiteti
60.  Vüsalə Bayramova - Zaqatala rayonu İsmət Qayıbov adına 4nömrəli orta ümumtəhsil məktəbi
61.  Yetər Əhmədova - Azərbaycan Dillər Universiteti
62.  Jalə Əhmədova - ADA Universiteti
Təlimi giriş sözü ilə açan Jake Groves ilk olaraq tədrisə cəlb edilmə və dil tədrisi üçün hazırlanmış bir neçə Süni İntellekt (Sİ) əsaslı innovativ tətbiqi nümayiş etdirmişdir. Müzakirə olunan digər alət isə müəllimlərə dərs planlarını, interaktiv materialları və tapşırıqları tez və səmərəli şəkildə hazırlamağa kömək edən Süni İntellekt (Sİ) ilə işləyən “Magical School” platforması olmuşdur. Bu platforma müəllimlərə şagird və tələbələr üçün xüsusi interaktiv məzmun hazırlayarkən vaxta qənaət imkanı yaradır.
Təqdim olunan üçüncü tətbiq isə şagirdlərin tələffüz və danışıq bacarıqlarını inkişaf etdirmələrinə kömək edən “Pronounce” platforması olmuşdur. Tətbiq, şagirdin nitqini təhlil etmək və ani rəy vermək üçün Süni İntellektdən (Sİ) istifadə edir, şagirdlərin ingilis dilində danışıq prosesində özünə daha inamlı və dəqiq olmalarına kömək edir. Bu platforma şagirdlərin ünsiyyət bacarıqlarını inkişaf etdirməyi hədəfləyən dil müəllimləri üçün xüsusilə dəyərli alətdir.
Seans boyunca süni intellekt üzrə mütəxəssis Jake Groves tərəfindən texnologiyanın effektiv tədrisi əvəz etməkdən daha çox onu dəstəklədiyi ideyası təşviq edilərək müəllimləri Süni İntellekt (Sİ) alətlərini dərslərinə daha çox və diqqətlə inteqrasiya etməyə çağırışlar edilmiş, daha dinamik və xoş təlim mühitləri yaradılması baxımından Süni İntellektin (Sİ) təhsilə necə inteqrasiya oluna biləcəyinə dair praktik nümunələr təqdim edilmişdir.
Ümumilikdə, təlim ilhamverici və məlumat xarakterli olmuşdur. Təlimin əsas nəticəsi olaraq süni intellektin həm müəllimlər, həm də tələbələr üçün yaradıcılıq, tədrisə cəlb və fərdiləşdirilmiş öyrənmə təcrübələrinin təşviqi baxımından çox güclü köməkçi vasitə olduğu diqqətə çatdırılmışdır.
Təlim sonunda təlimçi iştirakçıların suallarını cavablandırmış, təlim iştirakçıları da öz növbəsində təlim haqqında fikirlərini və  təşəkkürlərini bildirmişlər.
Təlim proqramını uğurla başa vuran müdavimlər “Imperial English UK” tərəfindən “Təlimi Peşəkar Bitirmə Beynəlxalq Sertifikatı” ilə təltif edilmiş, növbəti sessiyalarda və 2026-cı ildə Böyük Britaniyaya baş tutacaq intensiv və fərdi təlim səfərində iştirak etmək imkanı əldə etmişlər.
Xatırladaq ki, “Imperial English Azerbaijan” Böyük Britaniyada “British Council” və “OFQUAL - Office of Qualifications and Examinations Regulation (Böyük Britaniya Hökumətinin Kvalifikasiyalar və İmtahanların Tənzimlənməsi Ofisi)” və “IATEFL - International Association of Teachers of English as a Foreign Language (Xarici Dil kimi İngilis dili Müəllimlərinin Beynəlxalq Assosiasiyası)” tərəfindən akkreditə olunmuş “Imperial English United Kingdom” şirkətinin Azərbaycandakı yeganə rəsmi nümayəndəsidir və dövlət təşkilatlarına (Təhsil Nazirliyi və s.), akademik təşkilatlara (lisey, kollec, məktəb, universitet,  dil mərkəzləri və s.), müəssisələrə (dövlət və qeyri-dövlət şirkətləri, sənaye müəssisələri, QHT və s.) müəllimlərin təkmilləşdirilməsi və ingilis dilinin tədrisi işində öz təcrübəsini bölüşərək dəstəkçi olur.

News   /   Участники Мастер-класса – 9
29 октября компанией “Imperial English Azerbaijan” была организована очередная сессия пилотного проекта, состоящего из 18 модулей и разработанного в соответствии с международными стандартами известными лингвистами из различных университетов Великобритании. Мероприятие было проведено в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 19 марта 2025 года об утверждении “Стратегии искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025–2028 годы”.
Сессия на тему “Вовлечение обучающихся с использованием искусственного интеллекта” была специально разработана и проведена специалистом в области лингвистики и искусственного интеллекта Университета Бирмингема Джейком Гроувзом. В рамках сессии было рассмотрено, каким образом преподаватели могут эффективно вовлекать учащихся в учебный процесс с помощью инструментов искусственного интеллекта (ИИ), а также как технологии способны усиливать процессы преподавания и обучения, делая занятия более интерактивными, персонализированными и мотивирующими для школьников и студентов.
1.    Аида Гаджибабаева - Азербайджанский Университет Языков
2.    Айнур Алиева - Азербайджанский Университет Языков
3.    Айнур Бабаева - Учебный центр
4.    Айнура Алиева - Азербайджанский Государственный Аграрный Университет
5.    Айсель Гасанова - Национальная Академия Авиации Азербайджана
6.    Айсель Мамедбейли - Азербайджанский Университет Языков
7.    Айтан Зарбалиева - Репетитор
8.    Айтан Исламли - Университет Хазар/Национальная Академия Авиации Азербайджана
9.    Вефа Пириева - Азербайджанский Университет Языков
10.  Вусала Байрамова - Средняя общеобразовательная школа № 4 имени Исмета Гаибова, Загатала
11.  Вусала Хидирова - Азербайджанский Университет Языков
12.  Гульгун Новрузова - Азербайджанский Университет Языков
13.  Гульмар Исрафилова - Азербайджанский Университет Языков
14.  Гульнар Маликова - Азербайджанский Университет Языков
15.  Гульнара Искандарова - Школа-лицей №6 имени Тофика Исмаилова, Баку
16.  Гульнара Мамедова - Университет Хазар
17.  Гульнара Сафарова - Азербайджанский Университет Языков
18.  Гюллу Байрамова - Азербайджанский Университет Языков
19.  Гюнай Алиева - Гянджинский Государственный Университет
20.  Гюнай Иманзаде - Азербайджанский Университет Языков
21.  Гюнай Исаева - Средняя общеобразовательная школа №1 имени Расула Рзы, Гейчай
22.  Гюнай Сеидова - Азербайджанский Университет Языков
23.  Гюнай Сулейманова - Азербайджанский Университет Языков
24.  Гюнель Алиева - Азербайджанский Университет Языков
25.  Гюнель Тахирова - Средняя общеобразовательная школа №90
26.  Гюнель Юнусова - Азербайджанский Университет Языков
27.  Джавахир Ягубова - Азербайджанский Университет Языков
28.  Етар Ахмадова - Азербайджанский Университет Языков
29.  Жала Ахмадова - Университет ADA
30.  Камала Алиева - Азербайджанский Университет Языков
31.  Кенуль Ибадова - Азербайджанский Университет Языков
32.  Лала Асадова - Азербайджанский Университет Языков
33.  Лейла Гадимова - Азербайджанский Университет Языков
34.  Лейла Гусейнова - Азербайджанский Университет Языков
35.  Матанат Мехтиева - Средняя школа села Тазаканд, Сальян
36.  Мехрибан Гасымова - Средняя общеобразовательная школа № 88 имени Эльчина Мансурова, Баку
37.  Мехрибан Ибадуллаева - Азербайджанский Университет Языков
38.  Мехрибан Мамедли - Азербайджанский Университет Языков
39.  Мухтар Гусейнзаде - Азербайджанский Университет Языков
40.  Надира Гусейнзаде - Национальная Академия Авиации Азербайджана
41.  Нармин Маликзаде - Азербайджанский Университет Языков
42.  Нурлана Гейбатова - Азербайджанский Университет Языков
43.  Парвин Зейналова - Западно-Каспийский Университет
44.  Роя Алиева - Азербайджанский Университет Языков
45.  Сабина Рустамова - Азербайджанский Университет Языков
46.  Сахават Наджиев - Азербайджанский Университет Языков
47.  Севинь Гусейнова - Азербайджанский Университет Языков
48.  Севинь Гусейнова - Азербайджанский Университет Языков
49.  Севинь Оруджова - Азербайджанский Университет Языков
50.  Тарана Джаббарлы - Азербайджанский Университет Языков
51.  Ульвия Бабаева - Азербайджанский Университет Языков
52.  Ульвия Зейналова - Азербайджанский Университет Языков
53.  Фахрия Садыхова - Азербайджанский Университет Языков
54.  Фидан Аскарова - Азербайджанский Университет Языков
55.  Фидан Бакирли - Азербайджанский Университет Языков
56.  Хаджар Юнусова - школа села Дашья, Габалинский район
57.  Хатира Годжаева - Азербайджанский Университет языков
58.  Хаяла Гянджалиева - Средняя общеобразовательная школа №16, Сумгаит
59.  Шахла Годжаева - Азербайджанский Университет Языков
60.  Эльнара Балаева - Средняя школа №10, Апшеронский район, г. Хырдалан
61.  Эльнара Мамедова - Азербайджанский Университет Языков
62.  Эльнара Рагимли - Азербайджанский Университет Языков
Открывая обучение вступительным словом, Джейк Гроувз вначале продемонстрировал несколько инновационных приложений на основе искусственного интеллекта, разработанных для повышения вовлечённости обучающихся и поддержки языкового обучения. Другим инструментом, обсуждённым в ходе сессии, стала работающая на основе ИИ платформа “Magical School”, которая помогает преподавателям быстро и эффективно разрабатывать учебные планы, интерактивные материалы и задания. Данная платформа позволяет экономить время при создании индивидуализированного интерактивного контента для учащихся и студентов.
Третьим представленным инструментом стала платформа “Pronounce”, предназначенная для развития произносительных и разговорных навыков обучающихся. Приложение использует искусственный интеллект для анализа речи учащегося и предоставления мгновенной обратной связи, способствуя повышению уверенности и точности в устной речи на английском языке. Эта платформа является особенно ценным инструментом для преподавателей языков, ориентированных на развитие коммуникативных навыков обучающихся.
На протяжении всей сессии специалист по искусственному интеллекта Джейк Гроувз продвигал идею о том, что технологии не заменяют эффективное преподавание, а, напротив, поддерживают и усиливают его. Преподаватели были призваны более активно и осознанно интегрировать инструменты искусственного интеллекта в учебный процесс, при этом были представлены практические примеры того, как ИИ может быть внедрён в образование для создания более динамичной и благоприятной учебной среды.
В целом обучение носило вдохновляющий и информационный характер. В качестве одного из ключевых выводов было отмечено, что искусственный интеллект является мощным вспомогательным инструментом как для преподавателей, так и для обучающихся, способствующим развитию креативности, повышению вовлечённости в обучение и формированию персонализированного образовательного опыта.
По завершении обучения тренер ответил на вопросы участников, а участники, в свою очередь, поделились своими впечатлениями о тренинге и выразили благодарность за проведённую сессию.
Слушатели, успешно завершившие программу обучения, были награждены Международным сертификатом о профессиональном завершении обучения от “Imperial English UK”, а также получили возможность принять участие в последующих сессиях и в интенсивной индивидуальной учебной поездке в Великобританию, запланированной на 2026 год.
Напомним, что “Imperial English Azerbaijan” является единственным официальным представителем в Азербайджане компании “Imperial English United Kingdom”, аккредитованной в Великобритании British Council, OFQUAL — Office of Qualifications and Examinations Regulation (Офис регулирования квалификаций и экзаменов Правительства Великобритании) и IATEFL — International Association of Teachers of English as a Foreign Language (Международная ассоциация преподавателей английского языка как иностранного), и оказывает поддержку государственным организациям (Министерству образования и др.), академическим учреждениям (лицеям, колледжам, школам, университетам, языковым центрам и др.), а также организациям и предприятиям (государственным и частным компаниям, промышленным предприятиям, НПО и др.), делясь своим опытом в сфере повышения квалификации преподавателей и преподавания английского языка.