News   /   “ AE & IELTS ” Seminarları – 2
21-25.08.2023 tarixlərində Böyük Britaniyada “British Council”, “OFQUAL - Office of Qualifications and Examinations Regulation (Böyük Britaniya Hökumətinin Kvalifikasiyalar və İmtahanların Tənzimlənməsi Ofisi)” və “IATEFL - International Association of Teachers of English as a Foreign Language (Xarici Dil kimi İngilis dili Müəllimlərinin Beynəlxalq Assosiasiyası)” tərəfindən akkreditə olunmuş “Imperial English United Kingdom” şirkətinin Azərbaycandakı yeganə rəsmi nümayəndəsi “Imperial English Azerbaijan” şirkəti tərəfindən müəllimlərin ingilis dili fənninin tədrisi bacarıqlarının daha da inkişaf etdirilməsi məqsədiylə ingilis dilinin tədrisində yeni innovativ metodologiya və yanaşmaların, pedaqogika və qiymətləndirmələrin tətbiqi baxımından xüsusi olaraq hazırlanmış “Akademik ingilis dili və IELTS seminarları ” təlimi təşkil edilmişdir.
1. Fəridə Allahverdiyeva – Azərbaycan Texniki Universiteti
2. Mehriban Muradova – Azərbaycan Texniki Universiteti
3. Qənirə Allahverdiyeva – Azərbaycan Texniki Universiteti
Təlim İngiltərənin ikinci ən böyük şəhərində yerləşən Birminqam mərkəzi ofisinin dünyaca tanınmış dil mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış və həyata keçirilmişdir. Belə ki, xüsüsi seçilmiş və hazırlanmış proqram əsasında nəzəriyyə və ilkin biliklərin, yeni tədris bacarıqları və ideyaların, praktiki tədris materialları və tədqiqat məqalələrinin, video və “PowerPoint” təqdimatlarının, ustad-müəllimlər ilə dəyərli təcrübə mübadilələri və təlim qeydlərinin, mərhələli tapşırıq və onlayn seminarların yer aldığı təlimin ümumi müddəti 10 saat olmuşdur. Seminarlar Birminqam kollecinin direktor müavini, “İmperial English UK” şirkətinin tədris departamentinin rəhbəri cənab Rafael Salguero və “Birminqam” kollejinin beynəlxalq səviyyəli təlimçisi Rebecca Philpot tərəfindən həyata keçirilmişdir.
Peşəkar xarici-dil müəllimləri xarici dillərin tətbiqi problemlərindən, pedaqoji prosesdə kommunikativ yanaşmanın və ünsiyyət bacarıqlarının formalaşdırılmasından, ünsiyyət quruluşundakı xüsusi keyfiyyətlərdən bəhs etmiş, prezentasiyalarla müxtəlif mövzular müzakirə edilmiş və fərqli formada işıqlandırılmışdır. Onlayn təlim-seminarların təşkilində əsas məqsəd xarici dillərin tətbiqi problemlərinə kommunikativ yanaşmaq, xarici dil, ondan istifadə və onu ifadə qabiliyyətlərini yüksək səviyyədə təqdim etmək, müəllimlərin peşəkar erudisiyası, yaradıcılıq orijinallığı, estetik mədəniyyəti, pedaqoji bacarığı və nitq mədəniyyəti ilə yanaşı ünsiyyət bacarıqlarını da formalaşdırmaq, bununla da müəllimlərin ingilis dili səviyyəsini daha da inkişaf etdirmək olmuşdur.
“Imperial English UK” tərəfindən təqdim olunmuş İELTS hazırlıq proqramı və mövzuları isə texniki terminlər, frazeoloji və feili birləşmələr, fərqli üsul və idiomlar vasitəsiylə oxuma və yazma, dinləmə və danışma bacarıqlarının inkişaf etdirilməsinə hesablanmışdı:
1. Young people are much more aware of and concerned about issues like the environment, poverty and animal welfare than previous generations.
2. People naturally resist making change in their lives. What kind of problems or problems can this cause? What solution you can suggest?
3. To some people studying the past has little value in the modern world. Why do you think it is important to do so? What will be the effect if children are not taught history?
4. It is important for travelers and businesspeople to understand the cultures they come into contact with, however briefly. What are the main advantages of doing so? What do you think is the main disadvantage of not doing so?
5. The money spent on space research has brought enormous benefits to mankind, but it could be more specifically applied. How far do you agree?
6. The number of elderly people in the world is increasing. What do you think are the positive and negative effects of this trend?
7. Individuals can do nothing to change society. New developments can only be brought about by governments and large institutions. To what extent do you agree or disagree?
8. The diagram below shows how salt is removed from sea water.
9. Bar chart shows highest qualification attained by sex for working-age population in Wales.
10. The charts below show how selected age groups bought concert, cinema, and theatre tickets online over the first three months of 2013 in three countries and how the internet was accessed.
11. How selected age groups purchased concert, cinema, and theatre?
12. The graph below shows the average monthly use of health clubs.
13. The bar chart below shows the percentage of people in Great Britain living alone by age and sex in 2004-2005. Summarize the information by selecting and reporting the main features and make comparisons where relevant.
14. The table below shows the projected costings over the next five year in American dollars for three environmental projects for sustainable forestry. The pie chart shows the expected expenditure breakdown allocation for the first year as the project are set up. Summarize the information by selecting and reporting the main features and make comparisons where relevant.
15. The widespread use of Internet has brought many problems. What do you think are the main problems associated with the use of Internet? What solutions can you suggest?
Təlim proqramını uğurla başa vuran müdavimlər “Imperial English UK” şirkətinin mərkəzi ofisi tərəfindən “Təlimi Peşəkar Bitirmə Sertifikatı” və “İmperial English Azerbaijan” nümayəndəliyi tərəfindən rəsmi müşayiət məktubu ilə təltif edilmişlər.

Семинары “ AE & IELTS ” – 2
С 21.08.23 по 25.08.2023 единственный официальный представитель компании “Imperial English United Kingdom” в Азербайджане, аккредитованной Британским Советом, “OFQUAL – Управление по регулированию квалификаций и экзаменов” и “IATEFL – Международная ассоциация преподавателей английского языка как иностранного” в Великобритании, компания “Imperial English Азербайджан” организовала тренинг под названием “Семинары по академическому английскому и IELTS”, специально разработанный для применения новых инновационных методологий и подходов, педагогики и оценивания в преподавании английского языка, в целях дальнейшего развития навыков преподавания английского языка преподавателей.
1. Фарида Аллахвердиева - Азербайджанский Технический Университет
2. Мехрибан Мурадова – Азербайджанский Технический Университет
3. Ганира Аллахвердиева - Азербайджанский Технический Университет
Тренинг разработан и проведен всемирно известными языковыми экспертами из головного офиса в Бирмингеме, втором по величине городе Англии. Таким образом, общая продолжительность тренинга, включавшего теорию и предварительные знания, новые педагогические навыки и идеи, практические учебные материалы и научные статьи, видеопрезентации и презентации PowerPoint, обмен ценным опытом с ведущими преподавателями и заметки с тренинга, пошаговые задания, а также онлайн-семинары, основанные на специально подобранной и разработанной программе, составила 10 часов. Семинары проводили г-н Рафаэль Сальгуэро, заместитель директора Бирмингемского колледжа, руководитель отдела преподавателей компании “Imperial English UK” и Ребекка Филпот, международный тренер Бирмингемского колледжа.
Профессиональные преподаватели иностранного языка рассказали о проблемах применения иностранных языков, формировании коммуникативного подхода и коммуникативных навыков в педагогическом процессе, об особенных качествах в структуре общения, а также обсуждались и по-разному освещались различные темы с использованием презентаций. Основная цель организации онлайн-тренингов-семинаров – коммуникативный подход к проблемам применения иностранных языков, представление иностранного языка, навыков его использования и выражения на высоком уровне, формирование профессиональной эрудиции, творческой оригинальности, эстетической культуры, педагогического мастерства и культуры речи преподавателей, а также коммуникативные навыки, при этом дальнейшее развитие уровня английского языка преподавателей.
Программа подготовки к IELTS и темы, представленные “Imperial English UK”, были разработаны для развития навыков чтения и письма, аудирования и разговорной речи с помощью технических терминов, фразеологических и глагольных сочетаний, различных методов и идиом.
1. Young people are much more aware of and concerned about issues like the environment, poverty and animal welfare than previous generations.
2. People naturally resist making change in their lives. What kind of problems or problems can this cause? What solution you can suggest?
3. To some people studying the past has little value in the modern world. Why do you think it is important to do so? What will be the effect if children are not taught history?
4. It is important for travelers and businesspeople to understand the cultures they come into contact with, however briefly. What are the main advantages of doing so? What do you think is the main disadvantage of not doing so?
5. The money spent on space research has brought enormous benefits to mankind, but it could be more specifically applied. How far do you agree?
6. The number of elderly people in the world is increasing. What do you think are the positive and negative effects of this trend?
7. Individuals can do nothing to change society. New developments can only be brought about by governments and large institutions. To what extent do you agree or disagree?
8. The diagram below shows how salt is removed from sea water.
9. Bar chart shows highest qualification attained by sex for working-age population in Wales.
10. The charts below show how selected age groups bought concert, cinema, and theatre tickets online over the first three months of 2013 in three countries and how the internet was accessed.
11. How selected age groups purchased concert, cinema, and theatre?
12. The graph below shows the average monthly use of health clubs.
13. The bar chart below shows the percentage of people in Great Britain living alone by age and sex in 2004-2005. Summarize the information by selecting and reporting the main features and make comparisons where relevant.
14. The table below shows the projected costings over the next five year in American dollars for three environmental projects for sustainable forestry. The pie chart shows the expected expenditure breakdown allocation for the first year as the project are set up. Summarize the information by selecting and reporting the main features and make comparisons where relevant.
15. The widespread use of Internet has brought many problems. What do you think are the main problems associated with the use of Internet? What solutions can you suggest?
Участникам, успешно завершившим программу, был вручен “Сертификат о профессиональном окончании обучения” от головного офиса “Imperial English UK” и официальное сопроводительное письмо от представительства “Imperial English Азербайджан”.